Alan Adı Transfer

Alan adı transferi, alan adınızın kaydını yapan firmanın değiştirilerek başka bir firmaya geçilmesidir. Hali hazırda internette kaydedilmiş tüm alan adları, internetin merkezi kabul edilen ICANN firmasının veritabanında tutulur. Alan adı transferi yapıldıktan sonra, alan adınızın kayıt süresi, normal bitiş süresi dikkate alınmaksızın otomatik olarak 1 yıl uzamış  olacaktır.

Alan Adı Transfer Şartları

  • Transfer edilecek alan adının yenilenme süresine en az 30 gün kalmış, tescil (veya yenileme) süresi üzerinden de 60 gün geçmiş olmalıdır.
  • Transfer edilecek alan adının "status" durumu "LOCK" yani kilitli olmamalı, "ACTIVE" veya "OK" konumunda olmalıdır.
  • Alan adına ait administrator e-mail (yetkili, yönetici e-posta) adresi aktif (ulaşılabilir, kullanılabilir) olmalıdır. Alan adına ait yetkili e-posta adresinin hangisi olduğunu Whois sorgusu ile veya bize sorarak öğrenilebilirsiniz.
  • Alan adına ait Auth-Code/ EPP /Transfer Authorization Key (transfer yetkili) yani trasnfer kodunu biliniyor ve temin edilebiliyor olunmalıdır. "Auth-Code" bilgisi alan adını kayıt eden firmadan temin edilmesi gereken özel bir koddur. Birçok firma bu kodu üyelik panelinden de verebilmektedir. Panelden temin edilemiyorsa, firma ile görüşülerek bizzat istenilmelidir.


NOT: .TR uzantılı alan adları için şirket yetkilisinin yazılı onayı transfer işleminin başlatılması için yeterlidir. .TR uzantılı alan adlarında transfer için gerekli evraklar ve izlenecek prosedür için bize danışabilirsiniz.